Kırkından Sonra Saza Başlamak Ne Demek? Kırkından Sonra Saza Başlamak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Kırkından Sonra Saza Başlamak ne anlama gelir? Kırkından Sonra Saza Başlamak deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Syilan Çaylak Soruldu on 9 Temmuz 2020 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Kırkından Sonra Saza Başlamak Anlamı;

Bu deyim, ileri yaşlarda olgunlaşacağına, basit ve hafifmeşrep işlere bulaşan insanların durumunu anlatmak için kullanılır.

Deyimin Hikayesi;

Hemen bütün toplum ve kültürlerde kırklı yaşlar gelişmeyi ve olgunlaşmayı ifade eder. Bu nedenle kırk yaşından sonra insanların yaptığı olumsuz davranışlar gençlere göre daha fazla eleştiri alır. Nitekim bu deyim çoğunlukla “kırkından sonra saza başlayanı teneşir paklar” şeklinde kullanılır. Şimdi buradaki “saza başlamak” fiilinin neresi olumsuz diye düşünülebilir. Ancak buradaki “saz”, müzik aleti anlamındaki saz değildir. Yakın geçmişimizde “saz”, “sazlı sözlü, hatta kadınlı, içkili eğlence meclisi” (gazino) için kullanılan bir ifadedir.

Buradaki anlamıyla düşünüldüğünde gençlik havailiğini aşıp olgunlaşmış olması beklenen kırk yaşını aşan kimselerin, ahlaken düşük ortamlara alışıp, oralarda vakit geçirmesi anlamında saza başlamak, elbette hoş karşılanmaz. Yoksa kırk yaşından sonra da insan bir müzik aleti öğrenmeye niyetlenebilir. Bunun kınanacak bir tarafı yoktur.

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 10 Temmuz 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.