Kısa Kes Aydın Abası (Havası) Olsun Ne Demek? Kısa Kes Aydın Abası (Havası) Olsun Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Kısa Kes Aydın Abası (Havası) Olsun ne anlama gelir? Kısa Kes Aydın Abası (Havası) Olsun deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

PopArt Yardımsever Soruldu on 9 Temmuz 2020 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Kısa Kes Aydın Abası (Havası) Olsun Anlamı;

Bu söz zaman içinde anlam kaymasına uğramıştır. Bir şeyi anlatırken lakırdıyı çok uzatan geveze insanlara ihtar için söylenen bir deyim olarak dilimize yerleşmiştir.

Deyimin Hikayesi;

Eski zamanlarda Türkiye’nin en güzel abasını, Balıkesir’de dekarlarmış. Aba hem kalınca yünden yapılmış kumaşın adı, hem de bu kumaştan dikilen şalvar üstüne giyilen uzun ceketin ismi imiş.

Zamanın birinde Balıkesir’e yolu düşen bir vatandaş, meşhur abadan bir miktar kumaş almış. Memleketine dönünce terzisine götürüp hem şalvar, hem de üstüne aba diktirmek istemiş. Terzi kumaşı alıp bakmış, ölçmüş biçmiş. “Bu kadar kumaştan hem şalvar, hem aba çıkmaz, daha aba isterim” diye tutturmuş. Müşterinin de canı sıkılmış:
Adamın aklına o zaman sadece Aydın efelerinin giydiği dar pantolon gelmiş, “Yahu nasıl yetmez. Şalvar tamamdır, abanın da eteklerini biraz kısa kes, aydın abası olsun.” demiş.

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 10 Temmuz 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.