Kıyamet Ambarı Nedir? Kıyamet Ambarı Projesi Hakkında Bilgi

Norveç’te yer alan kıyamet ambarı hakkında bilgi alabilir miyiz? Bir çok büyük firmanın destek verdiği Kıyamet Ambarı projesi hakkında bilgi verir misiniz?

nezaman Çaylak Soruldu on 8 Ocak 2020 Kategori : Bilim.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Norveç’de Svalbard Adasında yapılan Kıyamet Ambarı, yeryüzünde yaşadığı bilinen tüm bitki türlerinin tohumlarını barındırıyor. 1983 yılından beri Norveç’te yürütülen ‘Küresel Tohum Deposu’ projesiyle herhangi bir felaket durumunda, Nuh’un gemisi efsanesinin gerçek olması amaçlanıyor. Buzullar arasında dev gibi bir dağın 130 metre altında inşa edilen ve 9 milyon dolara mal olan `Svalbard Küresel Tohum Deposu`, Mart 2008’den beri faaliyet gösteriyor.

Duvarları nükleer bombalara bile dayanıklı olarak inşa edilen bu ambarda, dünyada nükleer bir savaş, küresel ısınma gibi herhangi bir felaketin ardından geride kalabilen insanlığın soyunu devam ettirebilmesi için dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 4 milyon farklı tohum saklanıyor.

Uluslararası Tarım Araştırmaları Enstitüsü tarafından organize edilen, yaklaşık yüz ülkedeki “bitkisel gen bankaları”nda bulunan tohum örnekleri Kıyamet Ambarı (Doomsday Vault) olarak da adlandırılan ambarda toplanıyor. 5 milyon tohum örneğini alabilecek kapasiteye sahip ambarda kapasite tamamen kullanıldığında akla gelebilecek her tür meyve, sebze ve tahıl tohumu bulunacak.

admin Profesör Yanıtın girişi : on 15 Ağustos 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.