Klas Pontus Arnoldson Kimdir?

Klas Pontus Arnoldson kimdir ve ne yapmıştır? Klas Pontus Arnoldson hayatı ve kariyeri hakkında bilgi verir misiniz?

semikler Bilgili Soruldu on 17 Temmuz 2018 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Klas Pontus Arnoldson; (d. 27 Ekim 1844, Göteborg – ö. 20 Şubat 1916, Stockholm, İsveç), 1908 Nobel Barış Ödülü’nü Fredrik Bajer ile paylaşan siyaset adamıdır. Norveç-İsveç Birliği’nde doğan sorunların çözümünde ağırlıklı rol oynamıştır.

Demiryolu kâtipliğinden istasyon şefliğine kadar yükseldi (1871-81). Daha sonra demiryollarındaki işini bırakarak kendini tümüyle siyasete ve barış mücadelesine adadı. 1881’de İsveç Parlamentosu’na (Riksdâg) seçildi. Tutkulu bir barış yanlısı olan Arnoldson, Kuzey ülkelerinin tarafsızlığını destekledi, 1883’te İsveç Barış ve Uzlaştırma Derneği’ni kurdu.

Arnoldson, Norveç ile İsveç arasındaki anlaşmazlığın tehlikeli boyutlar kazandığı 1890’dan sonra her iki ülkede de barışçı çözümden yana bir kamuoyu oluşması için tüm gücünü kullandı. Bunun için, etkileyici hitabet yeteneğinden de yararlandı. Çabaları, 1905’te her iki ülkenin de onayıyla birliğin dağıtılmasıyla olumlu sonuca ulaştı.

nescafe Yardımsever Yanıtın girişi : on 17 Temmuz 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.