Koleksiyonculuk Nedir?

Koleksiyonculuk nedir? Kısa bir bilgiye ihtiyacım var yardımcı olur musunuz?

Begliye Yardımsever Soruldu on 13 Kasım 2014 Kategori : Genel.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır
En iyi cevap

Koleksiyon aynı türden şeylerin değişik çeşitlerini bir araya toplayarak meydana getirilen bir bütündür: Pul koleksiyonu, eski paralar koleksiyonu, kelebek, böcek, çiçek, bitki koleksiyonları gibi. Koleksiyon yapmak çok zevkli bir iş olduğu gibi, yararlıdır da. Çünkü, koleksiyon yapmakla boş zamanlarımızı değerlendirmiş oluruz.

Koleksiyon yapma işine «koleksiyonculuk» denir. Gerçek bir koleksiyoncu, kazanç amacı gütmez, sırf zevki için koleksiyon yapar.

NELER BİRİKTİRİLMEZ Kİ!

Koleksiyon merakı çocukluktan başlar. Çocuk, daha pek küçük yaşlarda, bulduğu bir şeyi ele geçirmek, ona sahip olmak ister. Büyüdükçe, bu merak da gelişir. Hele 7-12 yaşlarındaki erkek çocukların ne bulurlarsa ceplerine doldurduklarını herkes bilir. Bunların ceplerini karıştıracak olsak, neler çıkmaz neler: Sicim, düğme, zıpzıp, çakı, tıpa, gazoz kapağı, akla gelebilecek her şey. Çocuk bunları oyunda, ya da de-ğiş-tokuşta kullanır.

BÜYÜKLERİN MERAKLARI

Daha büyük yaşlardaki koleksiyon merakı da bunun gelişmiş şeklinden başka bir şey değildir. Diyelim adamın biri denizle ilgili şeylere merak sarmıştır, evinde bu gibi şeylerden geçilmez;

gemi modelleri, gemi resimleri, cilt cilt gemicilik, denizcilik dergileri gibi.

Bir başkası, kelebek koleksiyonu yapmaya merak sarmıştır; bütün tatil günlerini, omzunda ağı, sırtında kutusu, kırlarda dolaşarak yeni bir kelebek türü aramakla geçirir.

Bunun gibi, pul, kibrit kutusu, antika eşya, plak, ağızlık, mücevher, taş, kitap, elyazısı, imza, kartpostal, daha akla gelebilecek her şeyin koleksiyonunu yapanlara rastlanır.

Koleksiyonculuğun birçok yararları da vardır:

• Koleksiyon yapmakla boş vakitlerimizi değerlendirmiş oluruz.

• Koleksiyonculuk bizde düzenli olma alışkanlığını yaratır.

• Koleksiyon yapma merakı çevreye karşı ilgi duymamızı sağlar, çevreden gelecek kötü alışkanlıklardan korur.

Değerli tablo, antika eşya, porselen koleksiyonları çok pahalıya mal olduğu için, bunları büyüklere bırakalım. Kibrit kutuları, boncuklar, taşlar, kelebek, böcek, çiçek, bitki, pul koleksiyonları ise, siz çocukların da yapabileceğiniz masrafsız koleksiyonlardır.

Keloglan Çaylak Yanıtın girişi : on 13 Kasım 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.