Kombilerde su seviyesini nasıl kontrol ederiz?

Kombilerde su seviyesi, su basıncı nasıl olmalıdır? Nasıl kontrol edilir ve ayarlanır?

Midyekabugu Yardımsever Soruldu on 6 Kasım 2014 Kategori : Ev İdaresi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Kombilerde su seviyesi cihazda ve tesisatta dolaşan suyun basıncıdır. Kombilerin üzerinde manometre bulunur ve bu manometreden kombideki suyun basıncını kontrol etmek mümkündür. Bu manometrelerin bazıları analog bazıları ise dijital olabilirler. Analog manometrelerin üzerinden basıncı görmek mümkündür. Dijital manometrelerden ise basınç menüsünden seçim yapılarak basınç okunur. Kombilerde bulunması gereken ideal basınç 1 bardır. Basıncın 1 ile 1,5 bar arasında olmasına dikkat etmelisiniz. Su ısındıkça basınç artacaktır. Büyük alanları ısıtan kombilerde basıncın çok fazla artmamasına dikkat etmek gerekir.

Maksimum basınç 3 bar olmalıdır. Basıncın sabit kalması 3 barın üstüne çıkmaması gerekir.Kombinin basıncı 0.5 bara düştüğü zaman kambi arıza uyarısı verir. Bazı kombilerde bu uyarı sistemi olmayabilir o yüzden basınç kontrolünü yapmanız gerekir.  Eğer basınç düştüyse kombinin altındaki doldurma musluğundan su verilerek basınç arttırılabilir. Su basılırken cihazın soğuk ve bekleme modunda olması gerekir.

18 Yardımsever Yanıtın girişi : on 6 Kasım 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.