Kör Dövüşü Ne Demek? Kör Dövüşü Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Kör Dövüşü ne anlama gelir? Kör Dövüşü deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

IMF Çaylak Soruldu on 9 Temmuz 2020 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Kör Dövüşü Anlamı;

Bu deyim, içinde bulunduğu durumu tam kestiremeden kavga edip birileriyle mücadele etmeye çalışanlar için kullanılır. Ya da düşmanını tam belirleyemediği halde kavga edenler için.

Deyimin Hikayesi;

Zamanın birinde şakacılığı ve muzipliği ile tanınan bir genç varmış. Bu şakalar ahaliyi eğlendirse de bazen genç muzip ölçüyü kaçırabiliyormuş.

Her durumdan bir eğlence çıkaran genç bir gün kahvenin önünden geçerken bir de bakmış ki, üç beş tane âmâ birbirlerini bulmuş sohbet etmekte. Bu durumu bulunmaz fırsat bilen genç hemen muziplik planlayıvermiş. Sohbet eden âmâ grubun yanına yaklaşıp cebinden içi dolu bir para kesesi çıkarmış. Keseyi elinde sallayıp paraların şıngırtısını âmâlara duyurmuş, sonra da cebine geri koymuş. Ama ortaya lafı atmış: “Alın ağalar şu bir kese altını, aranızda paylaşın” demiş. Adamcağızlar, sevinçle atılmışlar: “Hadi paylaştırsana sende kese” Bir diğeri: “Yok bende değil sende” “Yok bende…” “Sen cebine attın demi” diye başlamışlar kavgaya. Hatta o kadar ileri gitmişler ki, birbirlerine vurmaya başlamışlar. Genç, zevkten dört köşe olmuş bir halde seyrediyormuş. Körlerde görmedikleri için pek de isabetli vuruş yapamıyorlarmış. Muzip genç bu durumu “Bakın kör dövüşü dediğin böyle olur” diye gösteriyormuş.

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 10 Temmuz 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.