Körün Taşı Tekin Değil Ne Demek? Körün Taşı Tekin Değil Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Körün Taşı Tekin Değil ne anlama gelir? Körün Taşı Tekin Değil deyiminin anlamı ve hikayesi nasıldır?

Papua Yardımsever Soruldu on 9 Temmuz 2020 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Körün Taşı Tekin Değil Anlamı;

Bu deyim, hiç ummadığımız ve önem vermediğimiz bir kimseden olumlu ve şaşırtıcı sözler duyduğumuzda, başarılı sonuçlar olduğunda söylenir.

Deyimin Hikayesi;

Padişah tebdil-i kıyafet İncili Çavuş’la dolaşırken karşıdan kendilerine doğru gelmekte olan kör bir dilenciye rastlamışlar. İncili Çavuş hızla köre yaklaşarak şiddetlice çarpmış. Sonra da seslenmiş.

– Önüne baksana be adam, haydi ben körüm fakat sana ne oluyor? Benim gibi zavallı bir âmâya çarpıyorsun? deyince, kör dilenci şaşırmış: “Asıl kör benim, ben sana çarpmadım sen bana çarptın. Demek sen de benim gibisin.” demiş. Böylelikle yakınlaşıvermişler, ahbap olup birlikte sohbete başlamışlar. Derken İncili Çavuş cebinden bir altın lira çıkararak köre vermiş ve: “Yahu arkadaş, bana bugün bir zengin hayır sahibi zekât verdi ama ben hiç böyle bir para görmedim. Bak bakalım kaç paradır, belki sen anlarsın.” demiş. Kör dilenci parmakları arasında evirip çevirince altın olduğunu anlamış hemen adımlarını hızlandırıp, sessizce uzaklaşmak istemiş. Biraz uzaklaşınca İncili arkasından bağırmış: “Yahu arkadaş, nereye kayboldun Allah’tan korkmaz mısın? Paramı geri ver!” Ama ne çare dilenci kaçmağa devam etmiş.

Bu sırada İncili yerden bir taş almış: “Ya Rabbi, sen bu taşı paramı alıp kaçan körün topuğuna rast getir” deyip taşı topuğuna yapıştırmış. Dilenci hiç oralı olmamış. İncili bu kez: “Ya Rabbi sen bu taşı benim paramı alıp kaçan körün sırtına rast getir” deyip taşı sırtına kondurmuş. Kör hâlâ kaçmaya devam edince, İncili: “Ya Rabbi bu taşı benim paramı kaçıran körün kafasına rast getir” deyip üçüncü taşı da körün kafasına indirmiş. Bunun üzerine kör durmuş: “Gel arkadaş, senin attığın taşlar hiç kör atışına benzemiyor. Hiç tekin değiller, al şu altını da git yoluna” demiş.

Gorkem Bilgili Yanıtın girişi : on 9 Temmuz 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.