Kültürümüzde Kur’an-ı Kerim’in Yeri ve Önemi

Kültürümüzde Kur’an-ı Kerim’in Yeri ve Önemi hakkında bilgi verir misiniz?

GrahamBell Yardımsever Soruldu on 26 Haziran 2019 Kategori : Dini Bilgiler.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Bir toplumu arada bulunduran en önemli etmenlerden birisi bireylerin paylaştığı inanç ve değerlerdir. Bu değerler aynı zaman da o toplumun bir medeniyet oluşturması ve özgün kültürel ve düşünce sistemine sahip olmasında da çok büyük bir etkiye sahiptir. Buna bağlı olarak medeniyetimizin bereketli toprağında çok büyük tarihi, manevi şahsiyetler yetişmiş olup kültür dünyamıza önemli eserler kazandırmışlardır. Kur’an-ı Kerim’in sahip olduğu derin sırlarıyla beslenen gönüllerden hat, tezhip, mimari ve musiki gibi alanlarda eşsiz eserler ortaya çıkmıştır.

İslam’ın Anadolu’da yayılmasında Hoca Ahmet Yesevi, Mevlânâ, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli gibi Türk mutasavvıf ve düşünürlerin önemli rolü olmuştur. Ahmet Yesevi’nin ‘Divan-ı Hikmet’i, Mevlana’nın “Mesnevisi, Yunus Emre’nin şiirleri ve Hacı Bektaş Veli’nin ‘Makalat’ı Anadolu halkının İslam’ı ve Kur’an-ı Kerim’i anlayıp yaşamalarında etkili olmuşlardır. Yine aynı şekilde Cumhuriyet döneminde Muhammed Hamdi Yazır’ın ‘Hak Dini Kuran Dili’ tefsiri, Hasan Basri Çantay’ın ‘Kur’an-ı Hakim ve Meali Kerim’ adlı meal-tefsiri de Önemli çalışmalar arasındadır.

freezer Çaylak Yanıtın girişi : on 26 Haziran 2019.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.