Kuopio hangi ülkede, Kups Kuopio nerenin takımı nerede

Kuopio hangi ülkede, Kups Kuopio nerenin takımı nerede

semikler Bilgili Soruldu on 26 Mayıs 2020 Kategori : Coğrafya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Kuopio, Finlandiya’nın orta güney kesi­minde il (lääni) ve il merkezi kent. Kuopio kenti Kalla Gölünün kıyısında yer alır. 1653’te kuruldu. Kral III. Gustaf’ın yeni kent planlarının hazırlanmasını emrettiği 1776’ya değin büyükçe bir köy olarak kaldı.

1782’de belediye yapıldı. Günümüzde Fin­landiya Ortodoks Kilisesi’nin ve bir pisko­posluğun merkezi olan kentte bir ilahiyat okulu bulunur. Önemli su ve demir yolları­nın geçtiği kentin ülkenin öteki bölgeleriyle havayolu bağlantısı da vardır. Aynca Kuo­pio ilinin kültürel ve ekonomik merkezi durumundadır. Sanayisi orman ürünleri, un ve alkollü içki üretimine dayanır. Yakınlardaki Savo Gölü ve ormanlar çok sayıda turist çeker. Gene yakınlarda yer alan Puijo Tepesi ise Finlandiya’nın en ünlü kayak merkezlerinden biridir.

Kuopio ilinin 16.719 km2‘lik yüzölçümü­nün yaklaşık beşte biri göllerle kaplıdır. Büyük Savo Ormanının kuzey kesimleri de il sınırları içinde kalır. Kuopio dışındaki başlıca kentler Iisalmi ve Varkaus’tur. Finlandiya liginde yer alan Kups Kuopio takımı da bu kentin takımıdır.

yakarimdolarlari Yardımsever Yanıtın girişi : on 26 Mayıs 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.