Kuşlar Nasıl Uçar?

Kuşlar nasıl uçar?

Can Çaylak Soruldu on 1 Ekim 2014 Kategori : Hayvanlar Alemi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Hemen hemen bütün kuşlar uçar. Yalnız, devekuşu, kivi, penguen gibi bazı kuşlar uçma kabiliyetini kaybetmişlerdir, çünkü bu hayvanlar besinlerini kolayca bulabilecek yerde yaşarlar, önemli düşmanları da yoktur.

Böylece, uçma ihtiyacını duymayan hayvanlar, binlerce yıl uçmadıkları için, yavaş yavaş kanatları küçülmüş, uçma kabiliyetleri kalmamıştır.

Kuşların nasıl uçtuğu eski çağlardan beri insanları düşündürmüştür. Kuşların uçmasını sağlayan sebeplerle uçakların uçmasını sağlayan sebepler aynıdır. Kuşların havalanmasını sağlayan şey, kanat hareketleri sayesinde hava basıncının kanatların üstünde daha alçak, altında daha yüksek olmasıdır. Kuş, kanadını havada ileri doğru çırpınca, havanın kanadların üstündeki akışı altındakinden daha hızlı olur. Bu hal, kanad altındaki hava basıncının artmasını, kanad üstündeki basıncın da azalmasını sağlar. Bu da fizikte uçmanın en önemli kuralıdır.

Kuşun kanadını aşağı doğru çırpması kuşun havada ilerlemesini sağlar. Üstelik, kanat çırpma sırasında kuyruklarının durumu da değişir. Kanat aşağı inerken kuyruk sıkı sıkıya birbirine bitişir. Yukarı çıkarken de, tersine, gevşer, aralarından havanın geçmesine meydan verirler. Uçuşta en faydalı tüyler kanad telekleridir. Kuyruk telekleri de hayvanın sağa, sola dönmesine, alçalıp yükselmesine yardım eder.

Kuşlar uçmada çok ustadır. Yuvalarını büyük bir kolaylıkla bulurlar. Kırlangıçlar düz bir uçuşla bir duvarın kovuğundaki yuvalarına girebilir; atmacalar, sık orman ağaçlarının arasından avlarını kovalayabilirler. Sürü halinde uçan kuşlar birbirlerinin hareketlerinden haberdardır, gerekince, hep birden aynı yöne dönebilirler.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 1 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.