Kuşlar Neden Terlemez?

Kuşlar neden terlemezler? Bilen var mı?

Kagan Çaylak Soruldu on 1 Ekim 2014 Kategori : Hayvanlar Alemi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Kuşların vücut sıcaklığı 40° civarındadır. Hava istediği kadar sıcak, soğuk olsun, hayvanın bu sıcaklığı değişmez. Sıfırın altında bile kuşların vücut sıcaklığı gene 40°’ dir. Öte yandan, kuşlar ne kadar hızlı, uzun uçuşlarla uçsunlar terlemezler. Terleme vücudu soğutmaya yarar. Kuşların vücutlarını soğutması ise kemiklerindeki hava ceplerine hava basmakla olur. Akciğerlere bağlı olan bu ceplerdeki havanın devamlı olarak değişmesi hayvanın vücudunu serinletir. Tüyler de vücut sıcaklığının korunmasına yarar.

Kuşların tüyü insanların elbisesine benzer. Sıcak, ya da soğuk ülkelerde oturan insanların giyimleri nasıl birbirinden farklı olursa kuşlardaki tüy çokluğu da yaşadıkları bölgeyle ilgilidir. Kışın kuzeyin soğuk bölgelerinde yaşayan kuşların tüyleri, güneye göç edenlerin tüylerinden daha sık, daha kabadır.

Kuşların vücut sıcaklıklarını 40° gibi yüksek bir sıcaklıkta tutabilmeleri için çok yemeleri gerekir. Bazı kuşlar saatte birkaç defa yemezlerse açlıktan ölürler. Kuşlar cüsselerine göre başka hayvanların hepsinden çok yerler. Böylece, aldığı enerji hayvanın kalbinin hızlı çalışmasını sağlar. Kuşlar her gün vücut ağırlıklarının üçte biri kadar besin alırlar. İnsan aynı oranda besin alacak olsa 60 kiloluk bir adamın günde 20 kilo yiyecek yemesi gerekirdi. Kuşların kalbi de kendi cüsselerine göre öteki hayvanlarınkinden büyüktür.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 1 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.