Lösemi Nasıl Bir Hastalıktır?

Lösemi hastalığı hakkında bilgi verir misiniz?

biyolog Bilgili Soruldu on 19 Eylül 2014 Kategori : Sağlık.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Lösemi; Vücutta, kemik iliği, dalak, karaciğer, fa boğumları gibi, kan yapan organların bozukluğundan ileri gelen bir hastalıktır.

Bu organlar, kan yapma ödevleri bozukluğa uğrayınca, gayet çok sayıda akyuvar yaparlar, bunları olgunlaştıramadan kana gönderirler. Böylece, kanda, akyuvarların miktar, mahiyet ve nispetinde ortaya çıkan bozukluklar, vücutta bir dengesizlik doğurur: Kan dokusu normal halini kaybeder, vücudun beslenmesinde, mikroplara karşı savunmasında büyük aksaklıklar olur.

Bozukluğun kan yapıcı organlardan kefrıik iliğinde, ya da lenfa sisteminde olmasına göre, löseminin çeşitleri vardır. Bazı lösemilerde dalak büyür, boyun, koltuk altı, kasık gibi yerlerdeki lenfa boğumları yer yer şişer, karaciğerin büyüdüğü de olur. Hasta günden güne kansızlaşır, sararıp solar. Bazı hastalarda ateş yükselir, bu durum uzun sürer. Ağızda, boğazda bu durum uzun sürer. Ağızda, boğazda yaralar, diş etlerinde, daha başka organlarda kanamalar görülür.

Lösemi, âdeta, kan dokusunun bir kanseridir. Tıpkı kanser gibi, hastayı kısa zamanda zayıflatır,  tedavi edilmezse ölüme kadar götürür.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 19 Eylül 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.