Maricourtlu Peter Kimdir?

Maricourtlu Peter Kimdir? Kısaca bilgi verir misiniz?

Demirutu Çaylak Soruldu on 3 Mayıs 2019 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Maricourtlu Peter, Petrus Peregrinus de Maricourt,Fransızca pierre le pfilerin de maricourt,(ü. 13. yy), pusuladan denizcilikte nasıl yararlanılacağının ilk ayrıntılı anlatımını veren Fransız bilgin. Haçlı seferlerine de katılmıştır; adı Maricourt’lu Hacı Peter anlamına gelir.

Ağustos 1269’da İtalya’daki Lucera’nın Anjou’lu Charles tarafından kuşatılması sırasında, Peter mıknatıs konusunda Epis-tola ad Sigerum de Foucaucourt militem de magnete başlıklı bir mektup yazdı. Bu yazısında ayrıca yüzer (sivili) pusulanın yaygın biçimde kullanılabileceğini anlattı ve kendisinin geliştirdiği yeni bir iğneli pusulanın ayrıntılı tasarımını verdi. Epistola, ortaçağın deneysel araştırmalarının en önemli ürünlerinden biri ve modern bilimsel metodolojinin habercisi olarak kabul edilir. Roger Bacon, Peter’i zamanının en büyük deneysel bilim adamı ve tüm teknik sanatların ustası olarak tanımlamıştır.

YengecKemal Yardımsever Yanıtın girişi : on 3 Mayıs 2019.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.