Marmara Bölgesinde Bulunan Göller ve Akarsular Nelerdir?

Marmara Bölgesinde bulunan göller ve akarsular hakkında açıklama yapar mısınız? Hakkında kısa bilgi

arikusu Çaylak Soruldu on 15 Ekim 2014 Kategori : Coğrafya.
Yorum Ekle
2 Adet Cevap Yer Almaktadır

AKARSULAR;  Sakarya, Ergene, Susurluk, Meriç ve Biga Çayı

GÖLLER;  Büyükçekmece Gölü, Küçükçekmece Gölü, Durusu Gölü, İznik Gölü, Sapanca Gölü, Uluabat Gölü ve Manyas Gölü

hulk Doktor Yanıtın girişi : on 15 Ekim 2014.
Yorum Ekle

Marmara Bölgesi akarsuları üç ayrı denize dökülür. Trakya’ nın büyük kısmındaki sular, Ergene – Meriç yolu ile, Ege Denizi’ne boşalır. Güney Marmara bölümünün sularının büyük bir kısmını Susurlu Irmağı toplıyarak Marmara Denizi’ne götürür. Bu akarsu aynı zamanda sağdan, soldan aldığı kollarla Apolyont ve Manyas göllerinin sularını da Marmara’ya boşaltır. Güney Marmara bölümünün Bursa Ovası doğusunda kalan kesimi ise sularını Göksu ve Karasu vasıtasıyla Karadeniz’e gönderir.

Marmara Bölgesi’nin en önemli gölleri Güney Marmara bölümünde bulunur. Bunlar doğudan batıya doğru iznik, Ulubat (Apolyont), Manyas gölleridir. Bölgenin bir başka önemli gölü de izmit Körfezi’nin doğusunda bulunan Sapanca Gölü’dür. Marmara Denizi’nin kuzeyinde istanbul ili sınırları içinde de üç göl vardır. Bunlar Marmara Denizi’nden bir kıyı kordonu ile ayrılmış bulunan Büyük ve Küçük Çekmece gölleri ile Karadeniz kıyısı yakınındaki Terkos Gölü’dür. Trakyadaki bir başka göl topluluğu da Meriç’in çatalağzındaki göllerdir. Bunların içinde en önemlisi Gala Gölü’dür. Marmara Bölgesi’nin bambaşka bir özellik taşıyan gölleri de Uludağ üzerinde yer alan vs eski buzulların eseri olan göllerdir: Kara-göl, Aynalıgöl, Kilimligöl gibi.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 15 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.