Marmara Bölgesini İklimi ve Bitki Örtüsü Nasıldır?

Marmara Bölgesinin iklim özellikleri nelerdir? Marmara bölgesinin bitki örtüsü nasıldır?

kel Bilgili Soruldu on 15 Ekim 2014 Kategori : Coğrafya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

İklim. — Marmara Bölgesi iklimi, Karadeniz Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi arasında bir geçiş özelliği gösterir.

Bölgede en soğuk ay ortalaması Bilecik’te —1°, Çanakkale’de 5°,5’dir. En sıcak ay ortalaması ise Çanakkale’de 24°,6, Bilecik’ te 21°,7’dir. Bölgede şimdiye kadar rasla-nılan en yüksek sıcaklık Balıkesir’de 43°,3 olarak kaydedilmiştir.

Yağış bakımından Marmara Bölgesi ortalama bir durum gösterir. Meteoroloji yağış istasyonları arasında, Uludağ’ın dışında, hiçbir istasyonda 1 m.’den çok yağışa rastlanmaz. Bilecik’le İznik’in dışında da hiçbir istasyonda yağış yarım metrenin altına düşmez

Bitki Örtüsü. — Marmara Bölgesi’nde geniş alanlarda Akdeniz aleminin tanıtıcı bitki topluluğu olan makiler başta gelir. Bunlar yerine göre 200-300 m.’ye, hatta bazı yerlerde 400 m.’ye kadar çıkar. Bölgenin gerçek ormanları Istrancalar’da, Samanlı Dağları’nda, Uludağ’da, bir de Biga yöresi üzerindedir. Istranca Ormanları, genel olarak, yayvan yapraklı ağaçlardan meydana gelmiştir, kayın, meşe, gürgen, yer yer de kestane, akçaağaç, karaağaç bulunur. Samanlı Dağları ile Biga yöresinin kuzeyi de orman bakımından aynı özellikleri gösterir. Uludağ ormanlarına gelince; bunun da alt kesimlerinde yayvan yapraklı ağaçlar çoğunlukta olmakla beraber, 1.000 m.’den yukarılarda iğne yapraklılar daha üstün duruma geçer.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 15 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.