Marmara Bölgesinin Yüzey Şekilleri Nelerdir? Kısaca

Marmara Bölgesinin yüzey şekilleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

kel Bilgili Soruldu on 15 Ekim 2014 Kategori : Coğrafya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Marmara Bölgesinin Yüzey Şekilleri

Marmara Bölgesi’nde yüzey şekillerinin gösterdiği başlıca özellik doğu-batı doğrultulu yüksekliklerin, bunları birbirinden ayıran çukur alanların kuzeyden güneye doğru sıralanmasıdır: Bölgenin en kuzeyinde, Karadeniz ve Marmara çukur alanları arasında, Çatalca ve Kocaeli yarımadaları bulunur. Bu iki yarımada Karadeniz’le Marmara Denizi arasında az yüksek bir köprü gibi uzanır. Bunun güneyinde Marmara Denizi’nin derin ekseni bulunur ki, bu eksen doğuda İzmit Körfezi – Sapanca Gölü – Adapazarı Ovası çukur alanları ile devam eder. Bu çukurluklar dizisinin güneyinde Samanlı Dağlan yükselir. Armutlu Yarımadası’nın batısında Bozburun’la sona eren bu yükseklik dizisi batıya doğru İmralı Adası, Marmara Adaları, Kapıdağ Yarımadası ile, kesintilerle uzanır. Bunların güneyinde doğudan batıya doğru Pamukova, İznik Gölü, Gemlik Körfezi, Bandırma Körfezi, Erdek Körfezi bulunur. İznik Gölü ile Marmara Denizi’nin güneydeki az yüksek sırtların eteğinde İnegöl Ovası – Yenişehir Ovası, Bursa Ovası, Ulubat (Apolyont) Gölü, Manyas Gölü, Gönen Ovası gibi düzlükler uzanır.  Bu çukur alanlardan Bursa Ovası’nın güneyinde de Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Uludağ (2.543 m.) yükse lir. Doğuya doğru Domaniç Dağları ile batıya doğru daha alçak sırtlarla devam eden Marmara Bölgesi’nin bu sonuncu yükseklik sırası batıda Susurlu vadisinde sona erer Bu vadinin batısında Marmara ile Ege Denizi arasında bir çıkıntı yapan Biga yöresi var dır. Burası yüksek bir yöre olmakla beraber vadilerle çok yarılmıştır. Bu yörenin en yüksek dağı olan Kazdağı 1767 m. yüksekliğe erişir.

Bölgenin Trakya kesiminde yüzey şekilleri Karadeniz kıyılarına az-çok paralel uzanan kuzeybatı-güneydoğu doğrultulu Istran-ca Dağları ile başlar. Bunun güneyinde geniş Ergene Havzası uzanır. Trakya’nın doğu ve güneydoğusunda Ganos kütlesi (945 m.) ve Koru Dağı (725 m.) kütleleri bulunur.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 15 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.