Marmara Denizinde Bulunan Adalar Nelerdir?

Marmara Denizinde hangi adalar bulunur? Marmara adaları nelerdir? Hakkında açıklama yapar mısınız?

kel Bilgili Soruldu on 15 Ekim 2014 Kategori : Coğrafya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Marmara Denizi ada bakımından zengindir. Bunlardan İstanbul’un yakınındakiler İstanbul ilinin Adalar ilçesini meydana getirir. Bozburun açıklarındaki İmralı Adası’nda mahkumlar bulunmaktadır.

Bunların dışında, Marmara’da büyük bir adalar topluluğu vardır ki bunlar Marmara Adaları diye anılır.

Marmara Adaları. — Marmara Denizi’nin güneybatısında irili ufaklı adalardan meydana gelmiş bir topluluktur. İdari bakımdan Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı bir bucaktır.

İçlerinde en büyüğü 200 km2 genişliğindeki Marmara Adası’dır. Bunun doğudan batıya doğru uzunluğu 20 km. karedir. Adadaki ilyas Dağı 600 m.’ye kadar yükselir. Adanın adı olan Marmara burada elde edilen mermer taşlarından gelir. İlkçağ’dan beri işletilen mermer ocakları adanın kuzeyinde Palatya denilen mevkide bulunur. Yerleşme noktalan adanın kıyılarında kurulmuştur. Bunlardan bucak merkezi olan Marmara, adanın güney kıyısındadır. Öteki köyler Gündoğdu, Armalı, Çınarlı, Saraylar’dır. Bunlar keçiyollariyle birbirine bağlanmıştır. Bütün ulaşımlarını denizden yaparlar.

ikinci büyük ada Paşalimanı Adası’dır. Üzeri basık tepeler halinde bulunan bu adanın en yüksek yeri Kukumav Tepesi’dir. Paşalimanı, Harmanlı, Tuzla, Poyrazlı, Balıklı adında köyleri vardır.

Üzerinde köy bulunan iki ada daha vardır: Avşa Adası, Ekinlik Adası.

Üzerinde insan yaşayan bu adalardan başka Marmara takımadaları topluluğuna dahil olan Hayırsız Ada, Fener Adası, Koyun Adası, Mama Adası, Pala Adası gibi üzerinde insan yaşamayan adalar da vardır.

Adalarda yaşayanların başlıca geçimi balıkçılıktır. Bazılarında zeytinciliğe de önem verilir.

gurur Yardımsever Yanıtın girişi : on 15 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.