Mayıs Böceği İle İlgili Bilgi

Maya böceği ile ilgili bilgi verirmisiniz?

znation Çaylak Soruldu on 26 Temmuz 2019 Kategori : Hayvanlar Alemi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

MAYIS BÖCEĞİ

Kırmızımsı siyah renkte, bitkilere büyük zararlar veren, ağır bir böcektir. Kınkanatlılardan olan mayıs böcekleri ılık bölgelerde yaşar, yaz başlangıcında, şafak vakitleri ortaya çıkarlar. Erkekleri dişilerinden daha iri yapılıdır, ayrıca duyargalarının ucu altı yerine yedi çataldır. Mayıs böceğinin erginleri bitki yer, lârvaları toprağın içinde bitki kökleriyle beslenir, böylece, büyük zararlara yol açarlar. Üç yıl toprağın içinde kalan larvalar, krizalit olunca 1,5 m. kadar derine iner, genel olarak iki ay kadar (ağustos-eylül) daha kalırlar. Baharda dışarı çıkarlar.

Toprağı mayıs böceklerinden temizlemek için baharda üç kere ilaçlama yapılmalıdır. Larvaları ayıklamak için de toprağı derin sürmek, kurtçukları toprağın üzerine çıkartmak faydalı olur. Ağaçların dallarını kuvvetle sallayarak böceğin larvalarını silkelemek, böylece yere düşenleri sönmemiş kireç içine atmak da iyi sonuç verir.

Sayko Çaylak Yanıtın girişi : on 26 Temmuz 2019.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.