Mehmet Rauf Kimdir?

Eylül isimli eseri ile meşhur olan Mehmet Rauf kimdir? Mehmet Rauf hakkında kısa bilgi verir misiniz?

Heykel Çaylak Soruldu on 26 Temmuz 2019 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

MEHMET RAUF (1874 – 1932)

Ünlü bir romancı ve tiyatro yazarımızdır. Servet-i Fünun devri sanatçılarındandır. İstanbul’da doğdu. Daha 12 yaşındayken yazı yazmaya başladı. Ailesi onu Deniz Harb Okulu’na vermişti. Deniz subayı çıktı. Okulda İngilizce, Fransızca öğrenerek bu dillerin edebiyatına merak sardı. «Düşmüş» adındaki hikayesi İzmir’de H. Z. Uşaklıgil’in yayınladığı «Hizmet» gazetesinde çıktı. Daha sonra İstanbul’da «İkdam» gazetesinde «Garâm-ı Şebâb» (Gençlik Aşkı) adlı romanı tefrika edildi.

Mehmet Rauf, Tevfik Fikret’le tanışınca «Servet-i Fünun» dergisi çevresinde toplanmış olan genç sanatçılar arasına katıldı Bu arada «Eylül» adındaki romanıyla büyük bir şöhret kazandı. Yalnız, 1908’de yayınladığı «Zambak» adındaki romanı müstehçen görüldüğünden yazar mahkemeye verildi, askerlikten çıkarıldı. Şehir Tiyatrosu’nun ilk kurulduğu sıralarda «Pençe», «Cidal» gibi, yarı telif, yarı adaptasyon tiyatro eserleri yazdı. Hayatının son zamanlarını sefalet içinde geçirdi.

Mehmet Rauf, önceleri ağdalıyken gitgide sadeleşen bir üslupla yazmıştır. Bazı küçük hikayeleriyle bir iki piyesi iyidir. Asıl şöhreti «Eylül» romanından ileri gelir. Bu roman, gerçekten uzak olmakla birlikte, ruh tahlilleri bakımından başarılı bir eserdir.

halloween Çaylak Yanıtın girişi : on 26 Temmuz 2019.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.