Menemen Olayı neden çıktı?

Menemen Olayı nedir ve neden meydana gelmiştir? Menemen Olayını kısaca özetler misiniz?

Kedi Bilgili Soruldu on 5 Ocak 2018 Kategori : Tarih.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

MENEMEN OLAYI (23 Aralık 1930)

Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kuruluşunu fırsat bilen Cumhuriyet karşıtı çevreler yeniden hareketlenmişlerdi. Bu çevrelerden biri olan Menemen’deki Nakşibendi tarikatına bağlı kişiler “Şeriat isteriz” propagandasıyla halkı kışkırttılar.

Derviş Mehmet isimli kişi kendisini destekleyenlerle isyanı başlattı, isyanı bastırmak isteyen asteğmen Kubilay ve askerleri öldürüldü.
Ordu birlikleri isyanı bastırdı. Bölgede sıkıyönetim ilan edildi. Suçlular kurulan askeri mahkemede en ağır şekilde cezalandırıldı.

Atatürk bu iki parti denemesinin de olumsuz sonuçlar verdiğini, din adına cinayetler işlendiğini görünce, demokrasi ortamının henüz oluşmadığını anladı. Bir süre sonra ikinci Dünya Savaşı tehlikesinin belirmesi üzerine Atatürk’ün sağlığında artık demokrasi denemeleri yapılmadı.

Laik Cumhuriyeti yıkmaya yönelik siyasi bir ayaklanma olan “Menemen isyanı” Şeyh Sait isyanı ‘na benzerlik gösterir. Bu durum Laik devlet anlayışının ülkeye tam olarak yerleşmediğini gösterir.

nescafe Yardımsever Yanıtın girişi : on 5 Ocak 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.