Mesleğimi nasıl seçmeliyim?

Mesleğimi seçerken nasıl hareket etmeliyim? Meslek seçerken dikkat edeceklerim hakkında tavsiyeler verir misiniz?

Angara Bilgili Soruldu on 24 Ocak 2017 Kategori : Tavsiye / İpuçları.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Meslek seçiminde;

► Neler yapabilirim?

► Neleri yapmaktan zevk alırım?

► Yeteneklerim hangi yönde?

► Beklentilerim nelerdir?

gibi sorulara cevap verebilmemiz gerekir.

Küçük yaşlardan beri büyüklerin sorduğu ilk sorulardan birisi de “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusudur. Bu soruya küçükler etraflarında özendikleri, beğendikleri veya ailedeki yetişkinlerin yönlendirdiği meslekler ile cevap vermektedirler. Gerçekten de kişi mesleğini seçerken bunlara mı bakmalı? Gelin beraber bunun cevabını birlikte verelim. Öncelikle meslek seçimi pek çok şeye bağlı bir karar sürecidir. Bunlar;

► Kişilerin ilgi alanları ve yetenekleri,

► Seçilen mesleğe bağlı değerler ve bilgiler,

► En önemlisi de kişilik özellikleridir.

Bir insanın meslek seçiminde kendi tercihlerinin rol oynaması çok önemlidir. Kişinin yeteneklerine uymayan, ilgisini çekmeyen bir mesleği sadece ailesi istiyor diye seçmesi doğru olmaz. Bu nedenle yeteneklerine uyan, ilgi duyduğu mesleği seçmesi, kişinin mesleğinde başarılı olabilmesinin şartlarından biridir.

Meslek seçiminden önce meslekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olduktan sonra meslek seçimi yapılmalıdır. Okullarda rehberlik uzmanları ya da ilgili kişiler öğrencilerin kişiliğini anlamakta ve meslek seçiminde yardımcı olmaktadır. Bunun yanında üniversite ve yüksek okulların kariyer planlama, meslek seçimi ile ilgili birimlerine ya da diğer kurumlara (Halk Eğitim Merkezleri, Sanayi ve Ticaret Odaları vs.) danışılabilir.

Sonuç olarak başkasının sizin için seçtiği mesleği seçmek zorunda olmadığınız bilin. İlgi alanlarınızı, yeteneklerinizi keşfedin ve seveceğiniz mutlu olabileceğiniz bir mesleğe karar verin.

hulk Doktor Yanıtın girişi : on 24 Ocak 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.