Milli Edebiyat Zevk ve Anlayışını Sürdüren Eserlerin Özellikleri

Milli Edebiyat Zevk ve Anlayışını Sürdüren Eserlerin Özellikleri

IMF Çaylak Soruldu on 4 Mayıs 2020 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Cumhuriyet’in ilanından itibaren bazı sanatçılar Milli edebiyatın etkisi ile eser vermeye devam etmektedirler. Söz konusu sanatçılar Cumhuriyet edebiyatının başlangıcında Atatürk ve İsmet İnönü zamanlarında eser vermişlerdir. Bu sanatçılar, Milli edebiyat döneminde de eser vermiştir hata aralarında milli mücadeleye bizzat katılanlar da bulunmaktadır.

Bu dönemin eserlerinde hem içinden çıkılmış olan savaşın kalıntıları hem de yeni oluşan Türkiye’nin devrimleri yer almaktadır. Eserlerde eski dönemin özelliklerini taşıyan kahramanlar ile Cumhuriyet döneminin idealist kahramanları iç içe yer almaktadır. Bu dönemde kahramanlar genellikle halkın içinden seçilmiş, eserlerde Anadolu ve Anadolu insanına sık sık yer verilmiştir.

Sanatçılar güçlü bir Realizm ve gözlem özelliğine sahiptir.

Milli edebiyat zevk ve anlayışını sürdüren eserlerde karşımıza üç temsilci çıkmaktadır. Bunlar: Halide Edip Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Reşat Nuri Güntekin’dir.

Anais Watterson Yardımsever Yanıtın girişi : on 4 Mayıs 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.