NATO nedir? Üyeleri Kimlerdir?

Nato nedir, ne işe yarar? Nato ne amaçla kurulmuştur? Nato üyeleri kimlerdir? Hakkında bilgi verir misiniz?

Zoe Yardımsever Soruldu on 12 Aralık 2016 Kategori : Genel.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

NATO (KUZEY ATLANTİK ANLAŞMASI ÖRGÜTÜ)

Askeri ve siyasi nitelikli bir uluslararası örgüttür. 1949’da 10 Batı Avrupa ülkesi ile ABD ve Kanada’nın katılımı sonucu, toplam 12 ülkenin imzaladıkları bir antlaşma ile kurulmuş, bugün katılımlarla birlikte 28 üyeye ulaşmıştır. Başta o dönem ki adıyla SSCB olmak üzere doğu bloğu ülkelerine karşı bir askeri ve siyasi örgütlenme olan NATO’ya Türkiye 1952 yılında girmiştir.

# 27 Haziran 2004 de uluslararası terörizmle ortak mücadele ve genişleme (yeni üye alma) konularıyla İstanbul’da zirve yaptı bu zirveyle birlikte Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Romanya, Slovenya ve Slovakya natoya üye oldular.

# Arnavutluk, Makedonya, Hırvatistan ve Azerbaycan NATO’ya aday ülke olarak belirlendiler.

# NATO 2 Nisan 2008 de Romanya’nın Bükreş kentinde toplandı bu zirvede Arnavutluk ve Hırvatistan NATO’ya üye oldular.

Üyeler: Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, ispanya, Türkiye, İngiltere, ABD, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Arnavutluk ve Hırvatistan’dır. Örgüt merkezi Belçika’nın başkenti Brüksel’dedir.

HenryMorgan Yardımsever Yanıtın girişi : on 12 Aralık 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.