Nisbetiye Olayı Nedir?

Nisbetiye Olayı nedir, ne zaman gerçekleşmiştir? Nisbetiye Olayı  hakkında bilgi verir misiniz?

kel Bilgili Soruldu on 6 Eylül 2017 Kategori : Tarih.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Nisbetiye Olayı, V. Murad’ın tahta çıkmasının ardından şehzadeleri öldürmek amacıyla düzenlendiği ileri sürülen suikast girişimidir.

Abdülaziz’in bir darbeyle 30 Mayıs 1876’da tahttan indirilmesinden sonra başa geçen V. Murad, kardeşleri Abdülhamid (sonradan II. Abdülhamid), Reşad (sonradan V. Mehmed), Burhaneddin, Süleyman, Kemaleddin ve Vahideddin’i (sonradan VI. Mehmed) 3 Haziran 1876’da Bebek’teki Nisbetiye Kasrı’nda yemekli bir toplantıya çağırdı. Ama Sadrazam Mütercim Mehmed Rüşdi Paşa, büyük olasılıkla son siyasal gelişmelerin ve meşrutiyetin ilanının gündeme getirileceği bu toplantıyı uygun görmeyerek son anda erteledi. Bu erteleme ve ertesi gün eski padişah Abdülaziz’in kuşkulu biçimde ölmesi, yemekli toplantının yarım kalmış bir suikast girişimi olduğu söylentilerine yol açtı. Bu söylentiler Midhat Paşa’nın 1881’deki yargılanması sırasında somut suçlamalar olarak gündeme geldi. Midhat, Mehmed Rüşdi ve Hüseyin Avni paşalar, V. Murad’ın kardeşlerini öldürtmeye çalışmakla suçlandılar. II. Abdülhamid’ in kurdurduğu Yıldız Mahkemesi, Midhat Paşa ve arkadaşlarını bu ve benzeri iddialardan da suçlu buldu.

Kedi Bilgili Yanıtın girişi : on 6 Eylül 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.