Nong Sa Rai Savaşı Hakkında Bilgi

Nong Sa Rai Savaşı kimler arasında, neden olmuştur? Hakkında bilgi verir misiniz?

rus Çaylak Soruldu on 13 Eylül 2017 Kategori : Tarih.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Nong Sa Rai Çarpışması, Tayların 1585-93 arasında Birmanya’ya (bugün Myanmar) karşı aralıklarla sürdürdükleri bağımsızlık savaşının son çarpışması (1593).

Birmanya 1569’da Tayların Ayutthaya (Siyam; bugün Tayland) Krallığı’nı ele geçirerek bağımlı bir devlet durumuna getirmişti. Birmanya’yı Güneydoğu Asya’nın en güçlü devleti yapan Kral Bayinnaung’un yerine geçen Nanda Bayin (hd 1581-99) yetenekli bir hükümdar değildi. Ayutthaya Krallığı’nı yöneten Prens Naresuen 1583 sonlarında, Birmanya’ya karşı ayaklanan Ava kralına karşı Nanda Bayin’in yanında çarpıştı. Ama çok geçmeden Tayların bağımsızlığı için harekete geçme zamanının geldiğini düşünerek 1584’te Birmanya’dan bağımsızlığını ilan etti. İzleyen iki yıl içinde Birmanya Ayutthaya’ya başarısızlıkla sonuçlanan dört saldırı düzenledi.

Savaşın yol açtığı büyük can ve mal kaybına karşın Kral Nanda Bayin, 1586-87 yıllarında Ayutthaya’ya yeni saldırılar düzenleyerek Tayların bağımsızlık hareketini ezmeye çalıştı. Ama Prens Naresuen bu saldırıları da püskürtmeyi başardı.

Kral Nanda Bayin 1592 sonunda Ayutthaya’yı zaptetmek için son kez saldırıya geçti. Yeteneksiz bir komutan olan Veliaht Prens Minkyizwa’nın önderliğindeki büyük bir ordu, Tay topraklarını istila etti. Savaşın sonucunu belirleyen çarpışma Nong Sa Rai’de yapıldı. Naresuen’in Minkyizwa’yı teke tek dövüşte öldürmesinden sonra dağılan ve moralleri bozulan Birmanya askerleri savaş alanını terk etti. Nong Sa Rai Çarpışmasıyla her iki krallığa da yıkım ve sefalet getiren savaş sona erdi. Birmanya çarpışmayı izleyen 150 yıl boyunca Tayların bağımsızlığını tehdit eden herhangi bir girişimde bulunmadı.

semikler Bilgili Yanıtın girişi : on 13 Eylül 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.