Novi Sad Nerededir?

Novi Sad nerededir? Novi Sad  şehri özellikleri, konumu ve tarihi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

nescafe Yardımsever Soruldu on 2 Ekim 2018 Kategori : Seyahat.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Novi Sad, Sırbistan’daki Vojvodina özerk bölgesinin merkezi kenttir. Belgrad’ın kuzeybatısında, Belgrad-Budapeşte demiryolu üzerinde yer alır. Tuna kıyısında bir aktarma limanıdır. Backa kanal sistemi Tuna ile Novi Sad’da birleşir. Kent, Kuzey Vojvodina’nın ekonomik ve kültürel merkezidir. Bölge nüfusunun yaklaşık beşte birini oluşturan Macar azınlık da burada yoğunlaşmıştır.

18. yüzyıla değin Novi Sad, Petrovaradins-ki sanac (Petrovaradin Hendeği) adlı küçük bir balıkçı köyüydü. Sırplann Tuna kıyısında inşa ettiği Petrovaradin Kalesi, Osmanlı topraklarının yöreye kadar uzanması üzerine Avusturyalılarca genişletilip güçlendirildi (1699). Novi Sad zamanla Sırp kültürünün merkezi haline geldi. 1826’da kurulan bir kültür derneği, bugün de Sırp-Hırvat dili dışındaki dillerde yayınlarını sürdürmektedir.

Verimli bir tarım bölgesinde yer alan kentte her yıl uluslararası bir tarım fuarı düzenlenir. Sanayi ürünleri dokuma, porselen, yağ, sabun, gıda maddeleri, elektrikli aletler ve diş hekimliği araçlarıdır. Aynca bir petrol arıtma tesisi bulunur. Kentte bir üniversite, bir güzel sanatlar akademisi ve Sırp Ulusal Tiyatrosu (1861) yer alır.

Tesla Çaylak Yanıtın girişi : on 2 Ekim 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.