Okuninushi nedir?

Okuninushi nedir? Mitolojideki yeri nedir? Hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Bazinga Çaylak Soruldu on 2 Ekim 2018 Kategori : Mitoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Okuninushi; Şinto dininin İzumo kolunun mitolojisinde baş kahramandır.

Okuninushi’nin en önemli eşi, Fırtına Tanrısı Susanoo’nun kızı Prenses Suseri’dir. Okuninushi, fırtına tanrısı uyurken saçını çatının kirişlerine bağlar ve böylece Susanoo’nun yeraltındaki sarayından kaçarlar. Okuninushi kaçarken fırtına tanrısının en değerli eşyaları olan kılıç, kopuz, ok ve yayı da götürür. Kopuzun bir ağaca sürtünerek çıkardığı gürültüden Susanoo uyanır. Susanoo onları ışık ülkesi ile karanlık ülkesi arasındaki geçide kadar izler, ama daha sonra bağışlar.

Okuninushi daha sonra cüce tanrı Sukunahikona’yla birlikte dünyayı yaratmaya başlar. Gene onunla birlikte hekimlik sanatını geliştirir ve kuşlarla böceklerin yol açtığı felaketleri denetim altına alma yollarını bulur. Tanrısal torun Ninigi ortaya çıkıncaya değin İzumo’yu yönetmeyi sürdüren Okuninushi, siyasal yönetimi Ninigi’ye devretmekle birlikte dinsel işlerin denetimini kendine saklar. Çağdaş Japon halk inancında hastalıkları iyileştiren ve evlileri mutlu kılan bir tanrı olarak saygı görür.

Sheldon Çaylak Yanıtın girişi : on 2 Ekim 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.