Onverwacht Dizisi nedir?

Onverwacht Dizisi nedir? Onverwacht Dizisi zaman dilimi hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

18 Yardımsever Soruldu on 6 Ekim 2017 Kategori : Jeoloji.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Onverwacht Dizisi, Güney Afrika’da Prekambriyen Zamanın (y. 4 milyar – 570 milyon yıl önce) erken dönemlerinde oluşan kayaç dizisi ve bu kayaçların çökeldiği zaman dilimidir. Dizinin en gelişkin yüzey oluşumları Transvaal bölgesindeki Komati Vadisindedir; buradaki Onvenwacht kayaçları koyu renkli, andezitli lavlardan, dolomitli kireçtaşlarından, çakmaktaşından ve jasplardan oluşur; ayrıca serpantinlere, gabrolara ve ve peridotitlere de rastlanır. Kayaçların büyük bölümü yoğun biçimde başkalaşıma (metamorfizma) uğramış, bu süreçlerin sonucunda bol miktarda şist ve mermer oluşmuştur. Fig Tree Dizisinin altında yer alan Onvenwacht Dizisi, bölgedeki kabuk kayaç yapısının zemin katını oluşturur.

Radyometrik yöntemlerle gerçekleştirilen tarihlendirme çalışmaları sonucunda Onverwacht Dizisinin yaklaşık 3,7 milyar yıl önce oluştuğu belirlenmiştir. Tortul kökenli dizi kayaçları arasında alg benzeri ilkel mikroorganizmalara rastlanmıştır. Bu dizinin, yeryüzünde ortaya çıkan ilk canlı türlerini içerdiği sanılmaktadır.

Zoe Yardımsever Yanıtın girişi : on 6 Ekim 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.