Organik Bütünlük Nedir?

Organik bütünlük nedir, özellikleri nelerdir? Organik bütünlük hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Barbie Doktor Soruldu on 12 Ekim 2017 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Organik bütünlük, edebiyatta, ilk kez Platon’un Phaidros, Gorgias ve Politeia (Devlet) adlı yapıtlarında ortaya attığı, daha sonra Aristoteles tarafından tanımlanan yapısal ilkedir. Aristoteles’in yapıtlarında sürekli yinelenen biyolojik gelişme eğretilemesine benzer bir konu ve anlatım tutarlılığını öngörür. Bu ilkeye göre, bir anlatı ya da oyunda eylem, “herhangi birinin çıkartılması ya da sırasının değiştirilmesi durumunda bütünlüğü bozacak kadar birbirine bağlı, tam bir bütün” oluşturan olaylar zinciridir. Organik bütünlük ilkesi, sanatın alışılagelmiş ve standart edebi türlere uymak zorunda olduğu anlayışına karşıdır: Sanat bir özden gelişerek kendi biçimini bulmuştur ve sanatçının süsleme amacıyla ya da zekâsı ve duygularıyla bu doğal gelişmeye müdahale etmemesi gerekir.

Organik bütünlük ilkesi Alman romantik şairlerince de önemsenmiş, Henry James de The Art of Fiction (1884; Kurmaca Sanatı) adlı yapıtında romanın organik bütünlüğü olması gerektiğini savunmuştur.

kompo Bilgili Yanıtın girişi : on 12 Ekim 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.