Orhan Kemal Kimdir?

Orhan Kemal kimdir? Orhan Kemal hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

bulmaca Çaylak Soruldu on 29 Kasım 2016 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

ORHAN KEMAL (1914 – 1970)

Orhan Kemal, 1914 yılında Ceyhan (Adana)’da doğdu. Asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü’dür. Adana’da pamuk fabrikalarında işçilik, dokumacılık, kâtiplik yaptı. 1950’de İstanbul’a geldikten sonra kalemiyle geçindi. Bulgaristan ve Romanya Yazarlar Birliği’nin davetlisi olarak gittiği Sofya’da 2 Haziran 1970’te öldü.

Orhan Kemal, edebiyat hayatına şiirle başladı. 1940 yılından itibaren hikâyeleri yayımlandı. Eserlerinde sanatsal değil toplumsal sorunları öne çıkardı. Çocukluk yıllarından itibaren gördüğü, tanıdığı kişileri, olayları anlattı. Konu ve kahraman sıkıntısı çekmedi. Ele aldığı kişilerden çoğu; işçi, ırgat, mahpus, gardiyan, bekçi, çöpçü, hamal, işportacı gibi yoksul insanlardır. Aynca, çocuk işçiler, suçlu çocuklar, emekliler, memurlar, patronlar da onun eserlerinde yer alan kişilerdir.

Başlıca Eserleri

Hikâyeleri: Ekmek Kavgası, Çamaşırcının Kızı, 72. Koğuş, Arka Sokak, İşsiz, Önce Ekmek.

Romanlar : Baba Evi, Avare Yıllar, Murtaza, El Kızı, Hanımın Çiftliği, Kanlı Topraklar, Yalancı Dünya, Arkadaş Islıklan.

Oyun: İspinozlar.

18 Yardımsever Yanıtın girişi : on 29 Kasım 2016.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.