Örneğin Bağlacı İle İlgili Cümleler

Örneğin bağlacı nasıl kullanılır? Örneğin bağlacının kullanıldığı cümlelere örnekler verir misiniz?

muttalip Çaylak Soruldu on 23 Ocak 2019 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

örneğin

Açıklama getirten, yargıyı örneklendiren bir tümce bağlacıdır. Daha önceki anlatımları açıklamak üzere, kurulan tümcenin başına getirilir. Kimi maddelerin sıralanışında, bunların neler olduğunu bildirmek üzere kullanılır: Baş ağrısının birçok nedenleri vardır. Örneğin, geç yatmak, çok okumak, kapalı ve havasız yerde oturmak gibi.

“Bu ölçüye göre avarelik felsefesini öğütleyen, ama bunu sanat değerince yapan bir eseri övmekle görevini yapmış olacak. Örneğin, İspanya’daki o büyük camiler karşısında kendinden geçip bunlar belki birçok kölelerin kanları pahasına yükseltilmiş.”

“Kibarlığının arkasında bir çocuksuluk da vardı. Örneğin, beş altı kitabı arka arkaya imzalarken, yazdıklarının birbirine benzemesi…”

Eskiden bu bağlacın yerine Arapçası olan mesela sözcüğü kullanılırdı:

“Ben bunları aramazdım şüphesiz, lakin sokakta o kadar çok, bir çocuğu alıkoyup geç bırakacak o kadar çeşitli mevzular vardır ki… mesela, futbol, kamış vuruşmak, çikolata çekişmek…”

mahalle Çaylak Yanıtın girişi : on 23 Ocak 2019.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.