Osmanlı Devletinde Okullar

Osmanlı devletinde okullar ile ilgili kısa bilgi alabilirmiyim…

omurga Çaylak Soruldu on 12 Eylül 2015 Kategori : Tarih.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

OSMANLI DEVLETİ’NDE OKULLAR

Osmanlılar’da eğitim, öğretim dine dayanırdı. Başlıca öğretim kurumları medreselerdi. Her caminin yanına bir de medrese yapılırdı. Bunların en büyükleri İstanbul’daki Fatih ile Süley-maniye camilerinin yanındaki medreselerdi. Bunlar birer üniversite gibiydi.

Medreselerde din dersleri okutulur, ayrıca tıp, astronomi, felsefe, matematik, edebiyat öğretilirdi, öğrenciler medreselerdeki hücrelerde yatıp kalkar, medresenin hemen yambaşındaki imarethane’lerde (aşevlermde) karınlarını doyururlardı. Medreselerin masraflarını karşılamak için, han, hamam, dükkân gibi gelir getiren vakıflar yapılırdı.

Medreselerden başka, bir de Enderun denen saray okulu vardı, yalnız devlet memuru yetiştirirdi. Bu okula devşirme çocukların en zeki, en yakışıklı olanları alınırdı. Enderun’dan pek çok ünlü devlet adamı yetişmiştir. Tanzimat’tan sonra, az-çok bugünkülere benzeyen okullar açıldı.

Kremlin Çaylak Yanıtın girişi : on 12 Eylül 2015.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.