Osmanlı Hürriyetperveran Cemiyeti Ne Zaman ve Kim Tarafından Kuruldu?

Osmanlı Hürriyetperveran Cemiyeti Ne Zaman ve Kim Tarafından Kuruldu?

anatomilp Çaylak Soruldu on 15 Nisan 2020 Kategori : İnkılap Tarihi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Osmanlı Hürriyetperveran Cemiyeti, II. Meşrutiyet’in ilanından (1908) önce kurulan ve darbeyle iktidarı ele geçirmeye çalışan siyasal örgüt (1902).

I. Jön Türk Kongresi’nde (1902) çoğunluğu ele geçiren Prens Sabaheddin ve yandaşları daha sonra, Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti yerine kendilerine destek veren Rum, Ermeni ve Arnavut üyelerle birlikte Osmanlı Hürriyetperveran Cemiyeti’ni kurdular. Örgütün onursal başkanlığına Damat Mahmud Paşa, başkanlığına da İsmail Kemal getirildi. Öteki yöneticiler ise Ali Haydar Midhat, Kaymakam İsmail Hakkı, Hüseyin Siret (Özsever) ile Musurus Gikis ve Fardi’ydi. Daha sonra Hüseyin Siret’in yerine Ermeni komitelerinin seçeceği bir temsilcinin getirilmesi uygun görüldü.

İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin merkez yayın organı Osmanlı gazetesini kendi yayın organı olarak bir yıla yakın bir süre yayımlayan örgüt, Trablusgarp valisi Recep Paşa’nın desteğiyle bir darbe girişimine kalkıştıysa da başarıya ulaşamayınca dağıldı (1903).

theworldbank Çaylak Yanıtın girişi : on 15 Nisan 2020.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.