Osmundaceae Nedir? Kısaca Bilgi

Osmundaceae nedir? Osmundaceae familyasının özellikleri nelerdir, hangi bitkileri içerir hakkında bilgi.

arikusu Çaylak Soruldu on 29 Ekim 2017 Kategori : Bitki ve Bahçe.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Osmundaceae, Osmundales takımından (başka bir sınıflandırma sistemine göre Osmundineae alttakımı) eğreltiotu familyasıdır. Üst Permiyen Döneme (y. 280-225 milyon yıl önce) ait 5-10 kadar soyu tükenmiş cinsi kapsayan bu familyanın yaşayan üç cinsi (Osmunda, Todea ve Leptopteris) ve 20 kadar türü vardır. Thamnopteris ve Zalesskya familyanın bilinen en eski üyeleridir. Yaprakçıkların alt yüzeyinde ya da bazı yaprakların her iki yanında dağınık ya da kümeler (sorus) halinde bulunan sporangiyumlar (spor keseleri) Osmundaceae familyası üyelerinin ortak özelliğini vurgular; soruslar öbür eğreltiotlarında olduğu gibi bir zarla kaplı değildir.

Osmunda cinsi Kanada’dan Avrupa’ya ve Asya’ya kadar uzanan bölgelerde ve tropiklerdeki nemli alanlarda yaygın olan 12 kadar türü içerir. Bunlardan Kuzey ılıman bölgelerde yaygın olan kral eğreltisi (Osmunda regalis) Türkiye’nin kuzey kesimlerindeki ormanlarda da yetişir.

Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda’ya özgü olan Todea cinsinin tek bir türü (T. barbara), Yeni Gine, Polinezya ve Yeni Zelanda’ya özgü olan Leptopteris cinsinin ise yedi türü vardır.

Osmunda türlerinin kök ve rizomlarından çıkarılan liflerden orkidelerin ve bazı epifit bitkilerin üretiminde yararlanılır, bazıları da süs bitkisi olarak yetiştirilir.

18 Yardımsever Yanıtın girişi : on 29 Ekim 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.