Osteosarkom nedir?

Osteosarkom (kemik kanseri) nedir, belirtileri nelerdir, yaşam süresi, tedavisi, hastalığın seyri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

18 Yardımsever Soruldu on 30 Ekim 2017 Kategori : Sağlık.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Osteosarkom, kemikte en sık rastlanan kötü huylu ur türüdür. En fazla 30 yaşın altındaki erkeklerde görülür. Büyük ve uzun kemiklerden, özellikle diz bölgesinden çıkma eğilimindedir. Başlıca belirtiler başlangıçta aralıklı, daha sonra şiddetli ve sürekli ağrı, şişme, eklem hareketlerinde kısıtlanma, kemiklerin sık sık kendiliğinden kırılmasıdır. Son evrelerde ateş yükselir, hastanın genel durumu bozulur. Osteosarkom vücutta hızla yayılır; genellikle akciğerlerde metastaz yapar. Osteosarkom tanısı konulduktan sonra ortalama yaşam süresi 18 ay, beş yıl yaşama olasılığı yüzde 10’un altındadır. Çok kötü huylu olduğundan erken dönemde etkin tedavi gereklidir. Urun bulunduğu kol ya da bacağın ampütasyonundan sonra kemoterapi ya da radyoterapi uygulanabilir.

YanlisAnlama Yardımsever Yanıtın girişi : on 30 Ekim 2017.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.