Oto-Mange Dilleri Nedir?

Oto-Mange Dilleri nelerdir? Oto-Mange Dilleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Kedi Bilgili Soruldu on 5 Haziran 2018 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Oto-Mange dilleri, Oto-Pame, Popoloka, Mikstek, Zapotek, Çinanteka, Mange öbek ve ailelerinin oluşturduğu Amerika Yerli dilleri üst ailesidir. Bazı dilbilimciler Tlapanek ve Huave öbeklerini de bu aile içinde sınıflandırır. Bu öbeklere bağlı, yaşayan diller Meksika’da konuşulur. Zamanla yok olan Mange dilleri ise eskiden El Salvador’ dan Kosta Rika’ya kadar Orta Amerika’nın batı kıyısında konuşulurdu.

Oto-Mange dilleri içinde en önemlileri, Oto-Pame ailesine bağlı olan ve Meksika’ nın Hidalgo, México, Veracruz, Querétaro ve komşu eyaletlerinde konuşulan Otomi dili; Mikstek ailesine bağlı olan ve Guerrero, Puebla ve Oaxaca eyaletlerinde konuşulan Mikstek lehçeleri; Zapotek ailesine bağlı olan ve Oaxaca’da konuşulan Zapotek lehçeleri (ya da dilleri) ve Oto-Pame ailesine bağlı, Michoacán ve México eyaletlerinde konuşulan Mazahua dilidir. Çoğu Oto-Mange dilinde, okunuşu aynı olan sözcükleri ayırt etmek için karmaşık bir tonlama sistemi kullanılır.

mahalle Çaylak Yanıtın girişi : on 5 Haziran 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.