Özel günlerin ve kültürel öğelerin insanların bir arada yaşaması açısından önemi

Özel günlerin ve kültürel öğelerin insanların bir arada yaşaması açısından önemi nedir? Kısaca açıklayan bir yazı yazar mısınız?

mehmetyavas Bilgili Soruldu on 27 Ekim 2014 Kategori : Genel.
Yorum Ekle
2 Adet Cevap Yer Almaktadır

Özel günler ve kültürel öğeler insanları birleştirici unsurlardır. Dini bayramlar gibi özel günlerde (din aynı zamanda kültürel bir öğedir de) insanlar biraraya gelirler, küsler barışır, akrabalık ilişkileri kuvvetlenir. Kurban bayramı bir bayram et alamayacak durumdaki fakirlere yardım ulaşmasını sağlamak açısından da önemlidir.

Dini bayramların yanı sıra milli kültürümüz, dil ve tarih birliğimiz de bizi birarada tutan unsurlardır. Kültürel öğeler ortak paylaşımlar, ortak hedefler geliştirir. Ortak paylaşımı ve hedefi olan toplumlarda insanlar daha birarada ve etkileşim halinde yaşarlar. Bu gibi benzerliklere sahip, gelenek ve göreneklerine, kültürüne sahip çıkan toplumlar daha güçlü ve sağlıklı olurlar.

mavi Çaylak Yanıtın girişi : on 27 Ekim 2014.
Yorum Ekle

Özel günlerde ister dini ister se ulusal ya da geleneklere dayalı olsun insanlar aynı duygular ve istekler içerisinde oldukları için ister istemez yakınlaşmaktadırlar. Örnek verilecek olursa;

29 Ekim Cumhuriyet bayramı ülkesini seven, cumhuriyete bağlı kişileri bir araya getiren bir ulusal özel gündür.

Kurban Bayramı ise yine insanları özellikle hısım akrabayı bir araya getiren dini özel günlerdir.

Mevlid Kandili de geleneksel bir özel gün (Yavuz Sultan Selim’in isteği ile kandil olarak kabul edilmiştir) olarak tüm inanaları aynı çatı altında toparlayabilmektedir.

Liar Çaylak Yanıtın girişi : on 27 Ekim 2014.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.