Padri Savaşı Nedir?

Padri Savaşı nedir, ne zaman ve kimler arasında gerçekleşti? Padri savaşı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

nescafe Yardımsever Soruldu on 19 Şubat 2018 Kategori : Tarih.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Padri Savaşı, Sumatra Adasındaki (bugün Endonezya’da) Minangkabau’da, Padriler olarak bilinen Müslüman reformcularla Hollandalıların desteklediği yerel kabile şefleri arasında çıkan silahlı çatışmadır (1821-37).

19. yüzyıl başlarında kuzeydeki Pedir limanından adaya gelen Müslüman hacıların etkisiyle Vehhabiliği benimseyen Padriler, saf İslam öğretisine uymayan yerel kurumlara karşı çıkıyorlardı. Bu durum kabile şeflerinin gelenek hukukuna dayalı otoritelerini tehdit edince Padrilerle kabile şefleri arasında çatışma çıktı. Padriler Bondjol’da üslenerek şeflerine karşı gerilla savaşı başlattılar. Müslüman reformcuların üstünlük sağlamaları durumunda bölgedeki denetimlerini yitireceklerinden korkan Hollandalılar şeflerin tarafını tuttular. Ama Cava Savaşı’nın (1825-30) sürmesi nedeniyle bölgeye destek birlikleri gönderemediler. Padrilerin önderi Tuanku İmam Bondjol 1832’de Hollandalılara teslim olduysa da kısa bir süre sonra yeniden ayaklandı. Savaş 1837’de Bondjol’un ele geçirilmesiyle sona erdi. Hollandalılar bu savaşın sonunda denetimlerini Sumatra’nın iç kesimlerine kadar yaydılar.

AdemEfendi Çaylak Yanıtın girişi : on 19 Şubat 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.