Pantotenik asit ne işe yarar?

Pantotenik asit nedir, ne işe yarar? Pantotenik asit nerelerde kullanılır, hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

yakarimdolarlari Yardımsever Soruldu on 13 Mart 2018 Kategori : Kimya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

pantotenik asit, hayvan metabolizmasında temel işlevi olan ve suda çözünen vitamindir. Mayalar ve bazı bakterilerde büyümeyi uyaran pantotenik asidin üstün yapılı hayvanların bağırsaklarındaki mikroorganizmalar tarafından bireşimlendiği sanılır. Doğada yaygın olarak (özellikle maya, karaciğer, böbrek ve yumurtada) bulunursa da hayvan dokularında serbest halde bulunmaz. Pantotenik asidin tiyoetanolaminle bağlanarak oluşturduğu pantetein adlı bileşik 1947-50 arasında bulunmuş ve bireşimlenmiştir.

Pantetein, hayvanlarda yaşamsal metabolizma süreçlerinde rolü olan koenzim A’nın yapısında bulunur. Hayvan deneyleri sonucunda pantotenik asit ya da pantetein ve koenzim A’nın yeterince alınamamasının büyüme geriliği, deri lezyonları ve tüylerin gri renk almasına neden olduğu görülmüştür. İnsanda belirgin bir hastalığa neden olan pantotenik asit yetmezliğine rastlanmamıştır.

nezaman Çaylak Yanıtın girişi : on 13 Mart 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.