Paracel Adaları Nerededir?

Paracel adaları nerededir Bilgi verir misiniz

PopArt Yardımsever Soruldu on 26 Eylül 2018 Kategori : Coğrafya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Paracel Adaları, Güney Çin Denizinde 130 kadar küçük mercan adası ve resiften oluşan grup. Güneyde Triton, doğuda Lincoln gibi birkaç uzak ada dışında, Paracel Adaları kuzeydoğuda Amphitrite grubu, batıda Crescent grubu olarak ikiye ayrılır. Hiçbirinin yüzölçümü 2,5 km2’yi aşmayan adalarda tatlı su bulunmaz; sürekli yerleşim yoktur.

Çin, Tayvan ve Vietnam’ın hak iddia ettiği bu adalar 1932’de Fransız Çinhindi’ne katıldı ve burada bir meteoroloji istasyonu kuruldu. Çin birlikleri 1947’de Amphitrite grubunun en büyük adasını işgal etti. Çin Halk Cumhuriyeti ve Güney Vietnam adaları fiilen işgal altında tutarken, Tayvan ve Kuzey Vietnam tarihsel nedenlerle bu adaların sahibi olduklarını öne sürdüler. Güney Çin Denizinde petrol yataklarının bulunması 1974 başında bir gerginliğe yol açtı. Çin, Vietnam’ın ya ban c petrol şirketleriyle anlaşmasına tepki göstererek adalara denizden ve havadan saldırıya geçti, bütün adaları denetimi altına aldı. 1980’lerde hâlâ Çin’in denetiminde olan Paracel Adaları konusundaki anlaşmazlık sürmekteydi.

KaptanSwing Çaylak Yanıtın girişi : on 26 Eylül 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.