Parafraz nedir?

Parafraz nedir kısaca bilgi verir misiniz?

VIZVIZ Çaylak Soruldu on 26 Eylül 2018 Kategori : Müzik.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

parafraz, müzikte, bir motif, melodi parçacığı ya da melodinin, hatta bütün bir parçanın başka bir kullanım için yeniden bestelenmesi ya da değişik bir bağlamda işlenip geliştirilmesi. Özellikle Rönesans missa ve motetlerinde çok kullanılmıştır. Ayrıca klavye yapıtlarına da uygulanmış, melodi sık sık bölünmüş, zaman zaman da yeni sesler eklenmiş ya da kısaltılmıştır. Parafraz uygulanan bir melodi yeni bir bestenin ses partilerinden birinde yer alabilir. Örneğin Guillaume Dufay’ın Alma redemptoris mater (Kurtarıcının Sevgili Annesi) motetinde böyledir. Ya da Josquin des Prez’in Missa pange lingua’sındaki (Şarkı Söyle Ey Dilim) gibi melodik taklit aracılığıyla bütün ses partilerinde ortaya çıkar.

19. yüzyıl müziğinde terim biraz farklı anlamlar kazanmıştır. Piyano ve başka çalgı virtüözleri hem operaların, hem de birbirlerinin yapıtlarının çok ince işlenmiş parafrazlarını yapmışlardır.

yakarimdolarlari Yardımsever Yanıtın girişi : on 26 Eylül 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.