Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Paragraf sorularını çözmek için uygulanan kurallar nelerdir, nelere dikkat etmemiz gerekir?

gizemli Çaylak Soruldu on 13 Mart 2018 Kategori : Edebiyat / Dil Bilgisi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Paragraf sorularının çözümünde önce soru cümlesi okunmalıdır. Soru cümlesi okunarak, bu paragrafta neyin bulunacağı bilinerek paragraf okunmalıdır. Önce paragrafı okumak bazen bize hem zaman kaybettirir hem de dikkatimizi dağıtır. Eğer önce paragrafı okuduğumuzda daha başarılı oluyorsak bu yöntemi de kullanabiliriz.

Paragraf sorularının çözümünde kendi yorumumuzu kesinlikle işin içine katmamalıyız. Yazarın düşüncesine katılıp katılmamamız hiç önemli değildir. Sorular paragrafa göre cevaplanmalıdır.

Paragraf sorularının çözümünde dikkat edilmesi gereken bir durum da olumsuz soru cümleleridir. Olumsuz soru cümlelerinin altı çizildiği unutulmamalıdır.

Paragraf sorularını çözerken cevap seçeneklerinin doğruluğuna ve yanlışlığına göre bir kodlama sistemi geliştirilebilir. Paragraf okunurken sorunun cevabı olabilecek cümle ya da ifadelerin altı çizilip, işaretlenebilir.

Önceki yıllara ait çıkmış paragraf sorularını incelemek size paragraf soruları hakkında epey tecrübe kazandıracaktır.

yakarimdolarlari Yardımsever Yanıtın girişi : on 13 Mart 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.