Pastırma yazı neden olur?

Pastırma yazı nedir ve nasıl meydana gelir? Pastırma yazı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

makedonya Çaylak Soruldu on 9 Ağustos 2018 Kategori : Coğrafya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Pastırma yazı, genellikle kasım ayının ortalarında ya da son haftasında görülen ve hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu dönemdir. Bazı yıllar birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgârlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.

Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Sonuçta havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

Pastırma yazı deyimi, bu dönemde kışa hazırlık olarak sucuk, pastırma gibi yiyecekleri yapma âdetinden kaynaklanır. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya’da “kocakarı yazı”, İsveç’te “Azize Birgitta yazı”, ABD’de “Yerli yazı” gibi adlar alır.

nezaman Çaylak Yanıtın girişi : on 9 Ağustos 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.