Pedilavium nedir?

Pedilavium nedir? Pedilavium töreni ne zaman ve nasıl yapılır,? Pedilavium hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Kebelek Çaylak Soruldu on 23 Ağustos 2018 Kategori : Dini Bilgiler.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Pedilavium (Latincede “ayak yıkama”), Katolik Kilisesi’nde ve bazı Hıristiyan mezheplerinde, Paskalya’dan önceki Kutsal Perşembe günü düzenlenen ayindir.

Ayak yıkama ilkçağda Filistin’de bir konukseverlik gösterisiydi. Tozlu yollarda sandallarıyla yürüyerek gelen konukların ayağı bir uşak ya da evin hanımı tarafından yıkanırdı. Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde bu görenek, Son Akşam Yemeği’nde (Yuhanna 13:1-15) Havarilerinin ayağını yıkayan Hz. İsa’nın alçakgönüllülüğüne ve cömert sevgisine öykünmek amacıyla canlandırıldı. Roma’da papanın ve yerel kiliselerde papazların Kutsal Perşembe’de uyguladığı pedilavium ayini 7. yüzyılda İspanyol Kilisesi’nde ortaya çıktı. Bazı Avrupa ülkelerinde Kutsal Perşembe’de krallar ya da krallık ailesi üyeleri yoksulların ayaklarını yıkar, onlara armağanlar verirdi, ingiltere’ de Reform’dan sonra da bir süre uygulanan ayin 1754’te İngiltere Kilisesi’nde kaldırıldı. Bazı Episkopal kiliselerde bugün de uygulanmaktadır.

makedonya Çaylak Yanıtın girişi : on 23 Ağustos 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.