Pedoloji Nedir? Çalışma Alanı Nedir?

Pedoloji nedir, neyi inceler? Pedolojinin çalışma alanı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Kebelek Çaylak Soruldu on 23 Ağustos 2018 Kategori : Bilim.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Pedoloji, toprakbilim olarak da bilinir, toprakların fiziksel ve kimyasal özelliklerinin incelenmesi, organizmaların tarım topraklan üzerindeki etkilerinin ve toprak tipi ile olan ilişkilerinin belirlenmesi, toprak birimlerinin tanımlanması ve haritalandırılması ile toprakların kökeninin ve oluşumunun araştırılmasını konu edinen bilim dalıdır.

Bu çerçevede pedoloji, toprak kimyası, toprak fiziği ve toprak mikrobiyolojisi gibi alt dallara ayrılır. Bu dalların hepsinde, genel olarak fizik, kimya ve mikrobiyoloji alanlarında kullanılanlara benzer karmaşık araştırma yöntemlerinden ve laboratuvar donanımlarından yararlanılır. Toprak birimlerinin tanımlanması, sınıflandırılması ve haritalandırılması, stratigrafidekine (katmanbilim) benzer işlem ve tekniklerle yapılır. Aslında toprak üzerindeki araştırma çalışmaları, zaman zaman stratigrafların ve jeologların çalışmalarıyla çakışır.

makedonya Çaylak Yanıtın girişi : on 23 Ağustos 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.