Pelerin ve kılıç oyunu (comedia de capa y espada)

İspanyol tiyatrosunda comedia de capa y espada (peleirn ve kılıç oyunu) hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Guido Çaylak Soruldu on 28 Ağustos 2018 Kategori : Sanat.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Pelerin ve kılıç oyunu, İspanyolca come día de capa y espada. 17. yüzyıl İspanyol tiyatrosunda yukarı orta sınıf törelerini ve entrikalarını konu alan oyun türüdür.

Bu ad, oyunların en sevilen kahramanları olan öğrencilerin, askerlerin ve şövalyelerin günlük yaşamlarında giyip kuşandıkları pelerin ve kılıçtan kaynaklanır. Bartolomé de Torres Naharro’nun oyunları türün habercisi olmuş, Lope de Vega ve Tirso de Molina’nın yaratıcı yapıtları da bu oyunlara karşı ilgiyi büyük boyutlara ulaştırmıştır. Pelerin ve kılıç oyunlarında, son derece karmaşık bir olay örgüsü içinde onur sorunu yüzünden tehlikeye giren idealize edilmiş aşklar işlenir. Evin hanımıyla âşığının serüvenleri uşak ve hizmetçilerin oyunlarıyla yansıtılır ya da alaya alınır. Erkek kahramanının uşağı da efendisinin davranış biçimleri üzerine sağduyulu yorumlarda bulunur. Çeşitli yanlış anlamalar, yersiz kuşkular, düellolar ve ayrılıklardan sonra, oyunlar genellikle birkaç düğünle mutlu sona ulaşır.

45bin Çaylak Yanıtın girişi : on 28 Ağustos 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.