Pelobatidae Nedir? Hakkında bilgi

Pelobatidae nedir? Pelobatidae ailesi özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

45bin Çaylak Soruldu on 28 Ağustos 2018 Kategori : Hayvanlar Alemi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Pelobatidae, yaklaşık 10 cinsten 60 kadar tür içeren kurbağa familyasıdır. Üç altfamilyaya ayrılır. Bunlardan Megophryinae üyeleri Güneydoğu Asya’da, Pelodytinae üyeleri Avrupa ve Asya’nın güneybatısında, Pelobatinae üyeleri Kuzey Amerika, Avrupa, Batı ve Güneybatı Asya’da yaşar. Pelobatinae üyeleri Afrika’nın kuzeybatısında da sınırlı bir dağılım gösterir. Bu altfamilyayı oluşturan üç cinsten Pelobates ve Scaphiopus üyelerinde, arka ayakların iç yüzeyinde iyice gelişmiş, kazma işlevi gören birer çıkıntı vardır. Kurbağa, arka ayaklarındaki çıkıntıları kullanarak gevşek toprakları kazar ve açtığı oyuğa gömülür.

Erişkinlerin uzunluğu 4-15 cm arasında değişir. Pelobates ve Pelodytes cinsleri Eski-dünya’ya dağılmıştır. Bunlardan toprak kurbağası (Pelobates syriacus) ve Kafkas kurbağası (Pelodytes caucasicus) Türkiye’de de görülür. Scaphiopus cinsinin Kuzey Amerika’ya dağılmış yedi türü vardır. Kazıcı türler gündüzleri toprağın içinde, öbürleri taşların altında gizlenirler.

nescafe Yardımsever Yanıtın girişi : on 28 Ağustos 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.