Pelopidas Kimdir?

Pelopidas Kimdir ve ne yapmıştır? Pelopidas hayatı, askeri ve siyasi kariyeri hakkında kısaca bilgi veriniz.

45bin Çaylak Soruldu on 28 Ağustos 2018 Kategori : Biyografi.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

Pelopidas (ö. İÖ 364, Kynoskephalai, Tesalya), Thebaili devlet adamı ve komutandır. Epaminondas’la birlikte Yunan anakarasında Thebai egemenliğini (İÖ 371-362) kurmuştur.

Spartalıları desteklemek üzere İÖ 385’te Mantineia’ya gönderilen Thebai askerleri arasında yer aldı. Ağır bir yara aldıysa da Epaminondas tarafından kurtarıldı. Thebai Kalesi’nin İÖ 382’de Spartalıların eline geçmesi üzerine Atina’ya kaçtı ve Thebai’yi kurtarmayı amaçlayan bir hareketin başına geçti. Yandaşlarının İÖ 379’da halkı ayaklandırarak Sparta kuvvetlerini teslim almasından sonra boiotarkh seçildi. İÖ 375’te Tegyra’da (Orkhomenos yakınları, Boiotia), İÖ 371’de Leuktra’da Spartalıları yenen 300 kişilik seçkin piyade birliğine komuta etti. Tesalya kentlerinin çağrısı üzerine, İÖ 369’da Pherai tiranı Aleksandros’un bölgeye egemen olma girişimini önledi ve Makedonya kralının kuvvetlerini Tesalya dışına sürdü. Daha sonra Aleksandros’a tutsak düştü; Thebaililerin iki seferinin ardından serbest bırakıldı. Sonunda Aleksandros’u İÖ 364’te Kynoskephalai’de yendi, ama bu çarpışmada öldürüldü.

nescafe Yardımsever Yanıtın girişi : on 28 Ağustos 2018.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.