Pereira Nerededir?

Pereira Nerededir? Pereira kenti ile ilgili kısa bilgi verir misiniz?

Forever Çaylak Soruldu on 3 Mayıs 2019 Kategori : Coğrafya.
Yorum Ekle
1 Adet Cevap Yer Almaktadır

 

Pereira, Kolombiya’nın ortabatı kesiminde, Risaralda ilinin merkezi kent. Cauca Vadisinin yukarısında, Orta Cordillera’nın batı yamaçlarında yer alır. 1863’te, eskiden Cortago’nun bulunduğu yerde Remigio Antonio Canarte tarafından kurulmuş, sonradan, bu girişime toprak bağışlayan Francisco Pereira Gamba’nın adını almıştır.

Önemli bir kahve üretim ve hayvancılık merkezidir; dokumacılık da gelişmiştir. Yakınlarda, balıkçılık ve avlanma alanı La Laguna del Ötün ile kayak merkezi El Nevado de Santa Isabel yer alır. 1963’te Rodrigo Arenas Betancourt’un tunçtan yaptığı ünlü “Çıplak Bolivar” heykeli (1963) aynı adı taşıyan meydana dikilmiştir. Mimari bakımdan önemli yapıtlar Nuestra Senora de la Pobreza (Yoksulların Meryem Anası, 1890) adlı ketadral ve Pereira Teknoloji Üniversitesi’dir (1958). Kara ve demir yollarıyla Cali ile Armenia’ya bağlanan kentte bir havalimanı vardır.

angaraliyik Çaylak Yanıtın girişi : on 3 Mayıs 2019.
Yorum Ekle
  • Cevabınız

    Bu soruya cevap vererek sitenin tüm şart ve kurallarını kabul etmiş oluyorsunuz. İllegal ve uygunsuz tüm cevaplar sistemden silinecektir.